Post Syndicated from Медийно право original https://nellyo.wordpress.com/2016/04/20/mossack-fonseca/
Изтичането на данни от компанията Mossack Fonseca държи в центъра на вниманието една тема, която много хора с радост биха заличили от дневния ред на медиите – кой кой е.
Ето тази карта от публикация, свързана с Панамските документи, подсеща, че има червени точки, доста свързани с българския преход.
Само за илюстрация – Британските Вирджински острови и Каймановите острови, само за последните десетина години и без особено търсене
- 2005 – БТК – появяват се връзки на БТК с Британските Вирджински острови – вж Решение на КЗК № 308/2005 г. – решението е докладвано от заместник-председателя на КЗК Веселин Божков.
- 2007 – Кейбълтел – Дневник пише за британци, придобиващи български предприятия – британци или не, става дума за Британските Вирджински острови, вж Решение на КЗК № 242/2008 г.
- 2008 Винпром Пещера – собственост на офшорни фирми, регистрирани на Британските Вирджински острови
- 2008 –TOP TONE MEDIA HOLDINGS LIMITED, Британски вирджински острови. Както се вижда от този договор – т.4 и други – развити са различни инструменти за контрол върху съдържанието на една телевизия. Красимир Гергов използва офшорна собственост за избягване на ограниченията на закона и контрол върху съдържанието. Първото управление на ГЕРБ с отскок премахна и законовите ограничения, свързани с хоризонталната концентрация реклама – медии, след като парламентарното мнозинство по времето на Станишев осигури must carry – съответно добра цена за ТВ2.
- 2009 – 2011 мултиплексите: c Решение No 1262/2009 г. КЗК дава съгласие БТК да се придобие от две холандски компании – под непряк контрол на PineBridge Capital Partners LLC – под едноличния контрол на Бридж Партнърс Л.П., Кайманови острови. Отделно цифровият преход в България се основава на баланс на интереси в офшорни фирми – със съдействието на правителството, КРС, КЗК и това, което имаме като държава. Сега шефът на КРС – който наричаше реакциите пушилка някаква – ни казва, че бил казвал, че работите вървят зле. Собствениците? “Знам, че едната компания е английска, другата нямам и представа каква е” – министър Московски, 2012. Колко е английска – и как ще се изпълни решението на Съда на ЕС – и кой ще плати сметката – още предстои да видим. Министър Московски пак е министър, Веселин Божков по това време е шеф на КРС, както и сега.
- 2010 – Пернишки университет – основен инвеститор Инвестек – собственост на Спидиа Интернешънъл, Кайманови острови.
- 2011 – Кремиковци – Бессиън мениджмънт лимитид, Британски Вирджински острови
Тези дни и Манджуков го е казал директно: направих офшорна фирма, защото законодателството ми забраняваше да работя тоя бизнес. Не е първият, който го казва.
Приносът към офшорната тема на министър Лукарски (вж Терминал 3):
Ахмед Башев обаче е по-уверен по въпроса – хората плачат, Пеевски държи Булгартабак и с ликвидирането на този му бизнес не е ясно какво става нататък.
Не изглежда реалистично правителството да знае по-малко от Ахмед Башев, особено след изказването на г-жа Бъчварова, че един премиер ако не знае нещо, значи не е истински премиер.
Просто не ни е дадено да знаем много за прилежащия на властта бизнес, поне докато не спре да бъде прилежащ.
Filed under: BG Content, BG Media, Media Law