Post Syndicated from Илия Горанов original http://9ini.babailiica.com/imash-kol/
Освен, че имаш кола, имаме и електронно правителство… поне по документи… по хартиени документи!
Но да се върнем на колата – имаш кола и шофьор, които имат идентификация – регистрационен номер и лична карта. Ако имаше истинско електронно управление – наличието на идентификация би било достатъчно за всичко, което ще последва. Но не…
Ако имаш кола – трябва да минаваш годишен технически преглед. Но не, не просто трябва да си минал преглед, за да се констатира този факт, трябва да имаш: стикер за ГТП, малък талон за ГТП, голям талон за ГТП и протокол от ГТП. След като ти издадат наръч с документи, трябва да си ги разхождаш през следващата година с теб.
Ако имаш кола – трябва да си плащаш данък МПС. Но не, не трябва да си платил данъка, трябва още да имаш и бележка, че си го платил. Можеш да го платиш онлайн или по друг безкасов начин (и най-вече без да се редиш на опашка), но след това трябва да отидеш в общината и да се наредиш на същата опашка, за да ти издадат хартиена бележка с мокър печат, сега слушайте внимателно, и холограмен стикер, щото иначе ги фалшифицират. После тази бележка трябва да я стискаш до следващата година и да я представяш на всеки ъгъл… щото я искат (КАТ пътна полиция, пунктовете за ГТП, нотариусите при прехвърляне и т.н.)
Ако имаш кола и пътуваш с нея извън населеното място в което живееш – трябва да имаш винетен стикер. Но не – не просто винетен стикер, трябва да имаш и “гръбчето” от винетния стикер и касовата бележка с която си го купил. Щото иначе ги крадат… фалшифицират… и т.н. Същите тия неща (гръбче и касова бележка) трябва също да ги разхождаш с теб докато е валидна винетката (в оптималния случай 13 месеца). Касовата бележка на термотрансферна хартия (90% от касовите бележки) трудно ще издържи повече от 2 – 3 месеца, но това са подробности…
Ако имаш кола – трябва да имаш и задължителна застраховка Гражданска отговорност. Но не, не трябва да имаш застраховка, трябва да имаш още и стикер, че имаш ГО, малък талон, че имаш ГО, както и да носиш в себе си полица за ГО и бланки за двустранен констативен протокол. Ако ГО е на разсрочено плащане трябва да носиш и вносните бележки за всички (подчертавам, за всички, не само за последната) вноска. Разбира се – докато се движиш по пътищата – винаги трябва да мъкнеш всичкия наръч със себе си. Освен изброеното – трябва да имаш и т.нар. зелена карта, която замества стикера, талончето и полицата и вносните бележки, когато пътуваш в други страни, но не може тази зелена карта да си важи и в България – за тук трябва да имаш папка с други документи.
Ако имаш кола – трябва да имаш и шофьорска книжка. Но не, не просто книжка, към нея трябва да имаш и контролен талон, а не е зле да имаш и лична карта. Сега, обърнете внимание, можеш да имаш книжка, но да нямаш талон без да си в нарушение. А книжката може да бъде и документ за самоличност, но странно защо, през 2016 г. обратното не може да е валидно. Разбира се – отново трябва да носиш всичко със себе си.
Ако имаш кола – трябва да имаш и регистрационен талон. Но не е просто талон – имаш малък талон и голям талон. При дадени условия може да има и приложение към тия талони. Слава богу – трябва да носиш със себе си само т.нра. малък талон. Обаче в даден момент се оказва, че този малък талон е толкова малък, че на него няма всички данни, които са необходими при пътуване извън страната и трябва да си извадиш по-голям малък талон, който се състои от две части.
За да затворим кръговрата на живота на хартиения документ – като отидеш да си правиш ГТП, трябва да донесеш в пункта всичко изброено до тук (без винетката, ако пунктът е в населеното място). Трябва да носиш: всички стари документи от предходния технически преглед (малък талон, голям талон и протокол); хартиената бележка, че е платен данък МПС; залък талон и застрахователна полица за ГО, а ако е на разсрочено плащане и вносните бележки за сумите до момента; трябва да носиш и малък и голям талон на автомобила, а ако има добавък към тях – и него; трябва да носиш и шофьорска книжка и лична карта. При минаването на ГТП, всички тези документи се сканират и изпращат към органа, който сертифицира пунктовете за ГТП. И се предполага, че някой прави последващ протокол.
:: тук има дълга пауза, напиках се от смях и ходих да с епреобличам ::
Искате да ми кажете, че имаме дори и зачатъци на електронно управление, при което през 2016 г. не е възможно, за регистрирани в България автомобили на територията на България, на базата на идентификация (регистрационен номер на автомобила и документ за това и ЕГН и лична карта на шофьора) – да се провери: дали автомобилът е преминал ГТП, дали има сключена ГО, дали е платен данък МПС, дали има платена винетна такса за автомобила, дали водачът има книжка и колко контролни точки има, какви са параметрите на автомобила. През 2016 г. в условията на “електронно управление” – контролът от чички с фуражки по улиците, които четат хартиени бележки е по-ефективен и финансово оправдан от автоматизирания контрол?
През 2016 г. трябва да декларираш (подчертавам, сам да декларираш) в общината, че си купил автомобил, който е вписан в куп регистри. Общините все още нямат ефективен механизъм да санкционират собствениците, които не са декларирали автомобилите си и не са платили данък МПС. Нещо повече – държавата прие амнистия на несъбрания данък МПС или с други думи тегли една тънка, па дълга на изрядните данъкоплатци и каза на онези, които с години не бяха плащали: “няма проблеми”…
Ама какво разбирам аз – трябват си КАТ-аджии, по възможност на всеки километър или по-често.
Да живее електронното управление, да живее ЗЕУ… късото съединение прави силата!